Infolinia dla pracodawców+ 48 531 401 595

Motywacja pracowników

Ponad 33 tysiące złotych – tyle rocznie może tracić firma, przez pracownika, któremu nieustannie doskwiera brak motywacji do pracy.

Człowiek, jak to człowiek – często bywa tak, że nawet po kilku kawach, weekendowym odpoczynku i wstaniu właściwą nogą, nasza motywacja do pracy jest praktycznie zerowa. Pogoda jest (jakby się mogło wydawać), idealną ofiarą, którą można obarczyć za brak chęci do wykonywania obowiązków w firmie, czy innym miejscu zatrudnienia. Jesień nas przygnębia, w zimie śnieg i mróz wysysają z nas całą energię, na wiosnę wszystko jest piękne i nie chce nam się siedzieć w biurowym pomieszczeniu, a lato, jak to lato – upalne. Należy sobie jednak zadać pytanie – czy aby na pewno nasz brak motywacji do pracy jest spowodowany akurat panującą pogodą?

Może jednak nasz stosunek do pracy jest ważniejszym czynnikiem, od wyżej wymienionej i niezależnej od nas pogody? Widoczne rezultaty, nieustający progres prac i satysfakcja mają o wiele większe znaczenie w budowaniu motywacji zawodowej.

Sama wykonywana przez nas praca to jednak nie wszystko. Ogromne znaczenie ma środowisko w jakim przyjdzie nam spędzać znaczną część tygodnia. Pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, oraz samego szefostwa z podwładnymi wpływa na wzrost wydajności zatrudnionych. Niestety, w Polsce około 20% firm ma zastrzeżenia dotyczące niskiej motywacji swoich pracowników, co przekłada się na ich mniejszą wydajność, oraz znikome zaangażowanie. Pracownik, któremu doskwiera brak motywacji i własnej inicjatywy, może kosztować firmę nawet 33 tysiące złotych rocznie.

Praca nad odpowiednimi relacjami w firmie nigdy się nie kończy
Nieustanna praca nad relacjami

Badania przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu w Illinois w latach 1942-2011 na ponad 15 tysięcznej grupie wykazały, że kluczowym dla zapewnienia najlepszej wydajności i motywacji pracownika jest jego odpowiednie dopasowanie do stanowiska. W przypadku, gdy zakres obowiązków pokrywał się z zainteresowaniami badanego, naukowcy obserwowali znacznie wyższy stopień motywacji i efektywności. Co więcej, takie osoby częściej wyrażały chęć pomocy innym pracownikom.

Jak zatem dobrać odpowiednią osobą do stanowiska? Kluczowym jest precyzyjne określenie charakteru pracy, oraz zakres obowiązków i wymaganych umiejętności względem interesanta, a następnie odpowiednia weryfikacja kandydatów. Ma to ogromne znaczenie, gdyż nieodpowiednia osoba, na nieodpowiednim stanowisku będzie się najzwyczajniej w świecie męczyć, przez co jej wydajność będzie znacznie ograniczona. Praca nie powinna być tylko przymusem, lecz czymś interesującym i wzmagającym poczucie satysfakcji.

Odpowiedzialność

Zaskakującą może być sytuacja, w której pracownik, obciążony większą odpowiedzialnością i zadaniami wyższej rangi (oczywiście odpowiadającymi jego umiejętnościami i obowiązkami), wykazuje większą uwagę i przywiązanie do zadanej mu pracy. Zwiększa to jego efektywność, oraz często poruszaną w tym wpisie satysfakcję. Inną ważną kwestią jest współpraca. W momencie, gdy pracownicy widzą, że szefostwo wymaga czegoś, co jest przez nie odsuwane na dalszy plan, tracą oni motywację. Zyskują natomiast coś bardzo niekorzystnego dla całego zespołu – frustrację i niezadowolenie. Poprawa nastrojów i zapewnienie odpowiedniej atmosfery, relacji i motywacji pracowników to niekończący się proces, który zaniedbywany, może przynieść znaczne straty finansowe. Okresowe kontrole i oceny nastrojów to czynnik niezbędny do poprawnego funkcjonowaniawydajnej kadry.

Kontakt

Adres:
ul. Pl. Niepodległości 1 25-506 Kielce
Infolinia dla pracodawców:
+48 531 401 595
E-Mail:
biuro@centrumkariery.eu
NIP:
6572922577